Дерматит у собак

 • від

Проблеми зі шкірою у собак – досить часте явище. Причин тому досить багато і природа захворювання може кардинально відрізнятися. Дерматит у собак доставляє масу незручностей. Викликаючи сильний свербіж, тварини розчісують себе, заносять вторинну мікрофлору, посилюючи запальний процес.
Розглянемо, що робити, якщо у собаки є запалені ділянки на шкірі. Як дізнатися, що стало причиною дерматиту? Чим лікувати і як захистити собаку від повторного захворювання?

Що це за хвороба

Дерматит – це запальні зміни в головному шарі шкірі – дермі. По відношенню до всього організму, шкіра є найбільшим органом. Крім того, саме через шкіру собака виходить більшу частину подразників із зовнішнього середовища. При розвитку дерматиту, шкіра частково послаблює свою головну – захисну функцію. Це несприятливо впливає на весь організм собаки.

Запалення виникає з різних причин. Однак вважається, що найбільш часто зустрічається є дерматити, викликані укусами комах, зокрема бліх.

види патології

 1. паразитний (Найчастіше блошиний) дерматит – алергічна реакція при розвитку внутрішньошкірних кліщів і на укуси бліх. При укусі, на шкіру потрапляє слина блохи, яка містить білок, що викликає запальний процес. Необов’язково, щоб собака була вся усипана блохами. Буває, що укусів одного-двох паразитів цілком достатньо, щоб запустити запалення.
 2. Атопічний дерматит – зудить запалення шкіри, у якого є характерні клінічні ознаки, розвивається в певних місцях. Пов’язано таке запалення з виробленням антитіл, які спрямовані проти алергенів навколишнього середовища. Харчові компоненти цей вид дерматиту не викликають, але можуть бути провокаторами початку запалення.
 3. харчовий дерматит – запальні вогнища на шкірі, які з’являються внаслідок алергії на будь-які компоненти корму. З усіх алергічних дерматитів, харчової – найрідкісніший. За прояву ідентичний атопічного дерматиту.
 4. травматичний дерматит – виникає внаслідок будь-якого механічного впливу. Запалення може розвиватися через ран, забитих місць, уколів і т.п. Нерідко такий дерматит буває через неправильно підібраного нашийника.
 5. Себорейний дерматит є симптомом будь-якої патології, як зовнішньої, так і внутрішньої. Характеризується досить загальними симптомами. Лікування буде направлено на усунення основного захворювання.
 6. Бактеріальний, грибковий дерматити розвиваються через вторинної інфекції, яку собака заносить разлізивая або розчісування вогнища ураження. Запалення в таких випадках часто набувають вже гнійний характер.

Група ризику

Дерматиту схильні всі собаки. Є лише сприятливі фактори, які можуть посприяти розвитку запалення:

 • спадковість (доведено, що у лабрадорів схильність до атопічного дерматиту передається у спадок);
 • молодий вік до 3 років (причому, чим раніше захворювання починається, тим важче буде лікуватися і проходити з роками);
 • породи, схильні до шкірних проблем: Вестхайленд тер’єр, німецька вівчарка, джек рассел, боксер, шарпей, спанієль, йоркширський тер’єр;
 • наявність в раціоні таких компонентів, як яловичина, молочні продукти, пшениця, курка.

шляхи зараження

Спадкові і аутоімунні форми хвороби не заразні для інших тварин і з’являються при попаданні в організм алергічного агента. Атопічна форма проявляється при контакті з домашнім пилом, мікроскопічними кліщами, спорами цвілевих грибків, компонентами епітелію. При сезонні явища основною причиною може бути пилок різних рослин.

Блошина форма розвивається при зараженні собаки блохами. Ці паразити можуть потрапити на вихованця з інших тварин. Також вище ризик появи блошиний інвазії, якщо житло собаки розташоване близько до підвальним приміщенням.

Грибкове обсіменіння відбувається, як правило, при надмірному розвитку в осередках запалень дріжджових мікроорганізмів. Найчастіше, це представники Малассеза. З бактерій переважають стафілококові ураження.

Важливо!

Не потрібно створювати ідеально чисті умови для маленьких цуценят. Чим більше стерильна середовище, тим організм буде гірше реагувати на зустрічаються алергени потім.

Симптоми дерматиту у собак

Класичні загальні ознаки:

 • свербіж (тварина може свербіти по-різному: класично задніми лапами, трясти головою, лизати лапи, чесати спину, катаючись по землі);
 • еритема (почервоніння);
 • випадання шерсті.

У кожного виду є деякі специфічні особливості.

 1. Атопічний дерматит і харчової – абсолютно ідентичні в своїх проявах. може розвинутися отит, Рецидивуючі інфекції, блефарит (запалення повік). Основні місця локалізації запалення шкіри – морда, губи, згини суглобів, мозольні зони на ліктях, пах, пахви. Якщо собаку турбують більшою мірою межпальцевая зона, область близько кігтів, такий дерматит називають акральна. Через постійне вилизування поразки тут мокнучі і часто вторинно інфіковані.
 2. Блошиний дерматит – характеризується сильним сверблячкою і частковим облисінням в області спини, крупа, стегон (з внутрішньої поверхні). У цих же зонах можна виявити чорні точки – продукти життєдіяльності бліх.
 3. Травматичний дерматит, який виникає внаслідок безпосереднього впливу чогось не викликає сильного свербіння у вихованця. Але при цьому може відзначатися хворобливість. Запалення розташовується строго в зоні роздратування і заживає при усуненні причини.
 4. Бактеріальні та грибкові форми характеризуються присутністю неприємного запаху. Малассезіозние дерматити можуть набувати темний колір.
 5. При себорейному дерматиті шерсть тьмяніє, стає масляної. з’являється лупа (Часто по всій довжині хребта). Собака стає млявою.

діагностика захворювання

Діагностика включає:

 • докладний збір інформації про собаку і загальний огляд;
 • встановити чи є свербіж і його причину (виключити психогенний). Якщо власник сумнівається, свербить чи собака, то часто на цьому етапі лікарі можуть взяти кілька волосин з уражених ділянок і подивитися їх під мікроскопом. Обламані волосся вкажуть, що собаку це місце турбує;
 • глибокий зішкріб, щоб виключити або підтвердити розвиток внутрішньошкірних кліщів;
 • цитологічне дослідження;
 • посів на поживні середовища (при грибковому і бактеріальному прояві).

Важливо!

Діагноз «атопічний дерматит» ставиться, якщо в ході діагностики були виключені всі інші види дерматиту!

Лікування дерматиту у собак

Лікування атопічного дерматиту завжди довічне. Справа в тому, що у тварин алергени потрапляють в організм через шкіру (у той час, як у людей в основному через ніс). Ми не можемо повністю прибрати з життя тваринного всі компоненти, які викликають таку реакцію.

Паразитарний дерматит лікується легше – досить усунути першопричину і шкіра стає поступово чистою.

Харчові алергічні дерматити вимагають досить довгого з’ясування, який продукт необхідно виключати з раціону. Для цього розроблена спеціальна схема годування. У раціоні собаки залишають тільки одне джерело білка, який раніше тварина ніколи не отримувало. Так вихованця годують близько 3-4 тижнів і, при наявності поліпшення, проводять «провокацію» – знову дають старий корм. Якщо симптоматика повертається, повертають той новий білок і роблять висновок, на який компонент алергічна реакція.

Лікування в клініці

Залежно від вогнищ запалення, лікар призначає симптоматичну і комплексну терапію. Комплексна спрямована на контроль всіх дратівливих факторів (боротьба з інфекцією, обробка від паразитів і т.п.). Основа симптоматичної терапії – це зняття свербіння.

При механічних дерматитах усувається головний вплив, для якнайшвидшого відновлення шкіри, на розсуд лікаря, призначається мазь.

Часто, при сильному свербінні, щоб запобігти самотравмірованіем допомогою вилизування і вигризання (піотравматіческій дерматит), собаці рекомендують надіти захисний комір. Він підбирається за розміром вихованця.

Лікування в домашніх умовах

Перед візитом в клініку ні в якому разі не можна обробляти уражені ділянки. Після призначеного лікування, важливо дотримуватися всі пункти.

У домашніх умовах собаці створюють оптимальні умови. Добре було б проводити вологе прибирання кожен день. Якщо призначена виключає дієта, вона повинна строго дотримуватися. Ні в якому разі не можна підгодовувати вихованця зі столу або давати якісь ласощі.

При блошиному дерматиті проводять обробку житла від бліх (в тому числі, щоб усунути на стадії яєць і личинок). Собаку власник може обробити самостійно. Найефективнішими вважаються краплі на холку. Шерсть між лопатками розсовують двома пальцями і наносять вміст піпетки прямо на шкіру тварини.

Препарати для лікування

Антигістамінні препарати – призначаються в таблетованій формі всередину. Спрямовані на зняття свербіння, набряків і загальних проявів алергії:

 • Апоквел – ветеринарний препарат, вважається одним з найефективніших для купірування свербіння. Упаковка 20 таблеток коштує 2480 рублів.
 • Лоратадин – таблетки, продаються в звичайній аптеці. Як правило, призначається один раз в день разом з кормом. Упаковка 10 таблеток коштує 62 рубля.
 • Цетиризин – ціна на упаковку таблеток по 20 штук від 56 рублів.

Антибактеріальні та протигрибкові препарати – призначаються при обсеменении вторинної мікрофлорою:

 • Амоксиклав можуть бути різні дозування. В середньому ціна упаковки 15 таблеток від 215 рублів.
 • Сінулокс – антибіотик, продається в ветеринарній аптеці, 10 таблеток коштують від 200 рублів.
 • Ітраконазол – протигрибковий препарат, 15 капсул коштують 250 рублів.

Препарати проти паразитів (внутрішньошкірних кліщів і бліх):

 • Фронтлайн комбо – краплі на холку від бліх і кліщів, підбираються за вагою собаки. В упаковці одна піпетка, ціна буде залежати від розміру вихованця (починається приблизно від 450 рублів).
 • Advocate – краплі комплексної дії. Крім паразитів, що мешкають на шкірі, також вбивають і тих, які паразитують всередині шкіри (демодекоз, саркоптоз і т.д.). Відрізняються також за розміром собаки (ціни варіюються в районі 600 рублів).
 • Бравекто – досить новий препарат, який впливає комплексно на всіх паразитів. Випускається в таблетованій формі. Одна пігулка коштує від 1100 рублів.

історії власників

Марія: «У нашій собаки атопічний дерматит з самого дитинства. З’ясовували це досить довго, здавали аналізи, зіскрібки, посіви. Але, виключивши всі інші причини, лікар сказав, що швидше за все алергія на якийсь компонент зовнішнього середовища. У період загострення даємо препарати, щоб купірувати свербіж. Часто, крім шкірних проблем, запалюється ще вухо. У вушко капає спеціальні краплі. Собачку шкода, загострення може тривати до декількох тижнів, а усунути причину назавжди ніяк не можна. »

Іван: «Я помітив, що моя собака початку лисіти біля кореня хвоста. Шерсть випадала, собака вся свербіла. Викликали лікаря, він оглянув пса і сказав, що це через бліх. Про всяк випадок взяли ще зішкріб, але в нього нічого не знайшли. Тобто захворювання – блошиний дерматит. Доктор порадив, ніж обробити вихованця. Я купив краплі «Фронтлайн», закапав їх на холку і проблема дійсно була вирішена. Шерсть поступово відросла, пес більше не чесався. »

Відео:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *